телефонуйте

38(050) 966-66-66

Пишіть нам

[email protected]

Цифрономіка. Вибір платформи – Питання стратегії!

18.07.2023

DIGITAL

SAP ERP

143

Справжня цифровізація охоплює всі бізнес процеси компанії, а не окремі кроки. Впровадження нової системи неминуче вплине на діяльність всієї компанії – деякі процеси будуть потребувати кардинальних змін.

Також, придбання системи є інвестицією та потребує значних фінансових витрат. До речі, це реальна проблема – не усвідомлення власниками бізнесу, що програмне забезпечення, високої якості, вартує відповідних грошей. Можливо, фундаментально причина цього не розуміння лежить в площині відставання свідомості наших бізнесів та їх керівників стосовно вартості нематеріальної складової продукту – в будь якому товарі зараз відсоток нематеріального (того що не можна помацати руками) набагато вищий матеріального (матеріали, комплектуючі, тощо). Висока ціна телефону Apple це не про пластик і не про начинку, а про програмне забезпечення. А що ж формує вартість програмного забезпечення? Якщо говорити про провідні світові системи, зокрема SAP, це праця понад 110,000 працівників із понад 160 країн, більше ніж 50 років існування компанії і її продуктів, це зібраний досвід провідних компаній в світі – 99 із 100 найбільших компаній світу користуються продуктами SAP. Цей зібраний та втілений в системі світовий досвід найкращих і найуспішніших і є тим самим best practices. І якщо компанія вирішила скористатись цим досвідом, то має, по-перше, за це заплатити, і, по-друге, до цього дослухатись і використовувати придбане програмне забезпечення на повну.

Іншою причиною є невміння правильно рахувати кошти. Два приклади:

  • Проект у великій українській компанії, яка свідомо вибрала SAP як цифрове ядро і фундамент подальшого розвитку. Цікаві основні причини вибору: 
    • 1) втома від власної “унікальності бізнес-процесів” – розгалуження процесів, правил і винятків з них привела до реального гальмування бізнесу; 
    • 2) амбітні плани виходу на міжнародний рівень і 
    • 3) бажання піти з 1С – як російського ПЗ так і бажання піти від шантажу 1С розробників.

Так от, ця компанія почала з того щоб повністю порахувати витрати на “безкоштовне ПЗ 1С” – порахували все, і навіть їм самим стало страшно, навіть не приймаючи до уваги  того, що це ПЗ країни-агресора, скільки коштів витрачається на, далеко не найкраще, програмне рішення

  • Інший випадок – поважна, дуже прибуткова компанія, лідер свого ринку. Описали потреби – бачимо з опису, що компанія доросла до сучасної ERP. Там і потреби в аналітиці, і позиціонування компанії як сучасної і цифровізованої, і в швидкості обробки даних, і бажання, щоб система мала рейтинг довіри зі сторони інвесторів, і гостра необхідність контролю ресурсів, і досвід витрачених два рази коштів на написання ПЗ “подешевше”. І от вони дізнались вартість ПЗ – реакція – шок, і зразу рішення: “ми самі напишемо, в нас є свої програмісти”. Але якщо скласти витрачені кошти попередніх двух “ми напишемо” з третім “ми ще раз спробуємо  та точно, точно напишемо”, то це вже буде більше ніж озвучена сума впровадження. Ну що ж, наступання на граблі втретє, наша національна традиція, то чому б і не спробувати ще один раз?

Впровадження цифрової платформи є по суті створення ІТ – екосистеми бізнесу. В подальшому, ця платформа стає реальним учасником бізнесу. Ті, хто відповідає за розвиток і функціонування системи, мають бути в курсі всіх бізнес рішень компанії, мають бути залучені до прийняття та розробки цих рішень на етапі самої ідеї.

Тому вибір системи це питання стратегічного розвитку компанії, бізнесу в цілому. Власником процесу стратегії та основним вигодо набувачем є найвище керівництво компанії – це корпоративне управління компанії. Саме ці люди з найвищої ланки управління компанією стають “агентами змін”. Тому що операційні директори за напрямками будуть обирати систему виходячи зі своїх інтересів. І категорично не рекомендується доручати вибір системи одноосібно головному бухгалтеру, тому що на виході ви отримаєте систему для бухгалтерського обліку і максимум контролю бюджету. Наприклад, ми були присутніми при обговорені вибору системи на заміну 1С. Ці обговорення в наш час не обходяться без залучення фраз про цифровізацію. Але, так як в уявленні більшості 1С це синонім бухгалтерія, то і обирати доручили головному бухгалтеру. Далі бухгалтер пішов обирати, обрав одну із західних систем, весь потенціал якої був зведений до “потрібно вести головну книгу бухгалтерських проводок”. Само собою, всі інші підрозділи швидко вийшли з проекту – типу нас тут немає. Але тут же виникло питання – «ой, чому ця система така дорога в порівнянні з 1С, та чому це ми (бухгалтери) маємо опікуватись управлінським обліком, бюджетом, планом закупівель, стратегією продаж та виробництва?!». Найкраща аналогія з автомобілями – вам продали мерседес, але ви вирішили використовувати від нього тільки колеса, які прикрутили до свого возика. І дуже складно, навіть собі, пояснити чому, при такій ціні, вони не з чистого золота, а вже стороннім особам це і зовсім не зрозуміло. Саме тому систему повинна обирати людина, яка бачить компанію і її діяльність в цілому, та має достатньо повноважень, щоб долучити до проекту всі підрозділи компанії, а не окремі її напрямки.

Тут варто підкреслити,  що великі системи складні. Користувачам необхідно вивчити і свій напрямок роботи з системою, і мати уявлення що і як у подальшому діється у системі з його даними. Необхідно розуміти бізнес процес та своє місце у ньому. У більшості випадків система не має роботи для операціоністів, які хочуть просто бездумно вносити інформацію у систему.

Сучасні системи світового рівня змінюють людей, неминуче підвищують їх професійний рівень, примушують вчитись та розвиватись. Натомість, ринкова цінність людей також неминуче підвищується.

Висновки прості:

  1. Програмне забезпечення коштує грошей і спостерігається тренд на збільшення вартості  програмного забезпечення, тобто, вартість ПЗ, все більше перевищує вартість технічних засобів, на яких воно працює.
  2. Вибір системи – питання стратегії і має вирішуватись на найвищих ланках управління компанії – рада директорів, корпоративним управлінням, тощо.
  3. Кращі системи є втіленням досвіду найуспішніших світових компаній і впровадження такої системи в компанії приносить додаткові цінності як для бізнесу, так і для людей, що в ньому працюють.

Точенюк Олег

Шевченко Тетяна

Коментарі (0)
Додати коментар