телефонуйте

38(050) 966-66-66

Пишіть нам

[email protected]

Комплекс меншовартості і до чого тут SAP

27.10.2023

ALLOY

120

Комплекс меншовартості і до чого тут SAP

Ми всі зараз дуже швидко і, сподіваюсь, неповоротно збуваємось комплексу меншовартості, особливо у відношенні до країни агресора. Цей комплекс  стосується не лише того, які пісні ми слухаємо або якою мовою розмовляємо, він може впливати на кожний вибір – машини, меблі, місце відпочинку і багато чого іншого. В деяких випадках, ми говоримо – так, ми за самоідентичність і незалежність, але от в бізнесі я ж не можу і не хочу втрачати прибуток, то клієнтів вибираю за вигодою, а не за патріотизмом, а облікова система, ну то взагалі…Як подолати подвійні стандарти? І друге питання – як позбутись комплексу, як почати рівнятись на кращі світові стандарти? 

В цій статті викладена особиста думка та власні висновки, тому можете брати до уваги або ні. Може здатись дивним, що в статті багато буде порівнянь з російським бізнесом, але саме цей аналітичний огляд викриває меншовартість нашого самосприйняття – “в московії великий бізнес, великі гроші, тому вони користуються кращими практиками, а ми, ну такі, маленькі, нам “одинесів” досить”.

Наприклад, беремо таку галузь як продаж автомобілів. У компанії SAP є непогане рішення для автоматизації діяльності компаній, які працюють у цій галузі. Як не дивно, перше впровадження та налагодження цієї функціональності було в Україні і, здавалось би, є приклад і нічого не заважає його взяти як стандартне для автодилерів та автоімпортерів, і до того ж це  програмне забезпечення світового рівня, але, на жаль, більше проваджень не було. Інші радісно побігли в сторону 1С, але от питання –  чомусь “країна 1С” собі той 1С вирішила не використовувати і дилери там стали впроваджувати собі рішення IS-A-VMS від компанії SAP. Дивно, а як же найкраща у світі система 1С, чому не вона? Чи вона найкраща для малоросів, її їм достатньо, а от великороси будуть використовувати те, що дійсно світового рівня, те що підвищує їх престиж і надає їм конкурентні переваги. У підсумку, автодилери на росії працюють на SAP і там навіть було створено у рамках представництва SAP, окремий підрозділ по впровадженню рішення IS-Automotive, до речі не тільки в частині імпорту та продажу автомобілів, а і в частині їх виробництва. І там  визнають, що немає альтернативи цьому рішенню, а ось у нас, в Україні, є, і це чомусь 1С.

Розглянемо ситуацію в цілому. Як ви знаєте, чи не знаєте, але компанія SAP з 2022 року почала вихід з росії і на поточний час, наскільки мені відомо, сервіси компанії недоступні клієнтам московії. Але ж зрозуміло, що фізично ПЗ SAP там продовжує працювати. Мені попався огляд та опитування ринку московії, на кшталт – що робити, які є перспективи використання SAP, куди бігти, чим імпортозаміщуватись? Як не дивно, але цей графік вказує, що більша частина компаній – 46 відсотків – планує використовувати продукти SAP і далі. Ще 28 відсотків мають думку замінити якісь модулі SAP на ПЗ іншого виробника, якщо таке буде. Тобто, загалом тільки 12 відсотків планують повну відмову від SAP і це при тому що, там прийнято закони про повне імпортозаміщення та відмову від ПЗ не дружніх країн. До речі, в нас поки що аналогічний законопроект 8087 прийнятий тільки у першому читанні і зовсім не ясно, коли його таки приймуть остаточно. Це закон про заборону використання ПЗ яке зроблено на росісі, і 1С в тому числі.

А далі ще цікавіше. Строк переходу на щось (у більшості це 1С, дані будуть нижче) з ПЗ SAP оцінюється у більше ніж 5 років, а деякі компанії підняли цю планку до 10 років на підставі відсутності альтернативи (30 відсотків компаній) та відсутності економічного ефекту від заміни (27 відсотків) і третя частина компаній визнає великі втрати часу на таку зміну ПЗ (29 відсотків). Вам не дивно, а як же найпрекрасніше ПЗ 1С? Чому ж на нього неможливо перейти, якщо воно таке прекрасне? І зважте, що тільки 12 відсотків сподіваються, що компанія SAP колись зможе повернутись на ринок росісі. Тобто, навіть не маючи шансів на оновлення та підтримку, компанії не відмовляються від ПЗ SAP.

Ще одне цікаве запитання до тих, хто вирішив відмовитись від SAP, про причини відмови. 45 відсотків посилаються на закон про імпортозаміщення (до речі, у 2022 році таких було 33 відсотки) і тільки 3 – ТРИ відсотки причину відмови назвали невідповідність функціоналу законодавству росісі. А от в Україні чомусь дотепер є стійке переконання, що функціонал SAP нам не підходить, що неможливо вести облік згідно українського законодавства, що бізнесу ця система ніяк не вигідна і не допомагає. Інколи чую – “а ми зможемо зрозуміти, осягнути цю складну систему?” Ну що це як не комплекс меншовартості! Часто питають – “а українська мова у системі є?” Так, є, вже років з 20, але чомусь цей міф в Україні також дуже стійкий. 

Наступне питання про можливості заміни функціоналу SAP, ну це те, що в нас кажуть: “ой, нам все не підходить”. Замістити фінанси та керування персоналом кажуть що може десь 21 відсоток російських компаній, а от далі все сумно. В Україні чомусь вважається, що SAP не відповідає процесам виробництва, ТОРО, закупівлі, а от на росісі  навпаки. Як видно з графіку нижче, все що є у SAP не можливо адекватно замінити на щось інше. Цікавий той факт, що російський продукт 1С, пишеться самими росіянами, під потреби своїх замовників, дуже гнучко і дуже зручно, але от замістити ефективно та якісно реалізацію процесів в SAP вони не можуть. А  в Україні, чомусь,  1С –  це апофеоз цифровізації, а от SAP – ні, він же не працює. На росісі, як виявляється, навіть під санкціями, а таки працює. Основний висновок: “ЧИСТЕНЬКО, НО БЕДНЕНЬКО”,

Ну і наступний графік підтверджує те, що 1С тихенько стоїть десь у закутку та тихенько скиглить на своїй батьківщині, тому що ну не виходить нею замінити SAP і навіть там де замінять, є складнощі як, наприклад, в фінансах. Тобто, я так розумію, що 21 відсоток компаній, ті фінанси перевів на 1С з великими труднощами, а тепер, як ті їжачки, колються, плачуть та жеруть цей кактус інтеграції між системами.

А от нижче графік скільки часу потрібно на заміну SAP? 23 відсотки кажуть, що 10 років, ну вони, можливо, і у SAP-і працюють менше часу, ніж їм необхідно тепер щоб з нього перейти на щось інше. Хоча, що там інше, крім 1С?

Виходить, що SAP є гарним рішенням для росісі і чомусь дуже проблемним для України, хоча до Європи йдемо ми, якщо я нічого не переплутав. Бо якось воно дивно виходить: у країнах заходу цей 1С якось якщо і був, то це якісь філіали російських компаній, або 100 відсотків з “на росісею” пов’язаних. В більшості своїй компанії Заходу використовують  SAP, Microsoft Dynamics 365 та Odoo. І от уявімо, з’являється Україна с десятками а може сотнями тисяч копій 1С у Євросоюзі, бо ми такі особливі, такі особливі, що без пана ну ніяк і треба щоб аби новий пан дав наказ на зміну ПЗ, або ми все ще боїмось старого і, на всяк випадок, тримаємо 1С. І так, не треба розповідати про немає грошей –  кількість нових автомобілів, які я бачу на дорогах країни підказують мені, що тут щось не так з тими грошима. Бо оті дві бентлі, що промайнули повз мене за останні 5 хвилин, явно коштують дорожче, ніж впровадження SAP. Хоча розумію, яка казали в одній старій радянській комедії, не треба плутати своїх баранів з колгоспними, так і ті бентлі – вони то свої, а ПЗ на підприємстві, скоріше за все, і є тим колгоспним байстрюком, до якого не має нікому діла. 

Байка: А знаєте, чому бухгалтери так полюбляють 1С? А тому, що там є чарівна кнопка “Перепровести”. Ну, тобто, зробили документ, а потім раз і змінили суми, чи суть документу, та все, що хотіли, а потім натиснули магічну кнопку “перепровести” і все, ніхто більше не зможе сказати, що документ був інший. Магія, як на мене! В SAP ERP ж ви можете тільки сторнувати некоректний документ і провести інший, але тепер в системі буде 3 документи і завжди можна з’ясувати що було і як було. І навіть суперадміністратор системи вам не допоможе видалити попередні документи.

Висновок дуже простий і зрозумілий – шануймося, бо ми українці. Не чекайте вказівок нових паничів, не чекайте фінального прийняття законів, не вважайте заміну 1С за покарання. Виходьте за рамки совка і не бійтесь нового – не святі горшки ліплять.

Коментарі (0)
Додати коментар
Схожі публікації