телефонуйте

38(050) 966-66-66

Пишіть нам

[email protected]

SAP S/4HANA – стратегія «все в хмарі» не є варіантом

20.01.2025

S/4HANA

SAP CLOUD

44

SAP S/4HANA – стратегія «все в хмарі» не є варіантом

Подорож до S/4HANA вимагає правильної орієнтації, особливо якщо хмара має вступити в гру (https://www.computerwoche.de/article/3632956/sap-s-4hana-eine-alles-in-die-cloud-strategie-ist-keine-option.html).

Пакет ERP SAP S/4HANA доступний протягом багатьох років, але багато компаній не наважуються переходити. Багатьом людям особливо важко зробити крок у хмару.

SAP S/4HANA існує на ринку з 2015 року, і термін основного обслуговування попередніх версій SAP ERP і SAP Business Suite закінчується в кінці 2027 року. Хоча час має вирішальне значення, велика кількість компаній-користувачів SAP ще не завершили перехід на новий пакет ERP SAP S/4HANA. Тут виникає питання, чи не «пропустили» ці компанії цифрову трансформацію через свої вагання, для яких група програмного забезпечення з Вальдорфа позиціонує пакет SAP S/4HANA, як ключовий інструмент.

Ці та багато інших аспектів диференційовано та досить суперечливо обговорювали учасники експертної панелі COMPUTERWOCHE на тему «SAP S/4HANA». SAP S/4HANA вважається сучасним і технологічно передовим рішенням ERP, яке має центральне значення в екосистемі SAP. Однак деякі експерти не вважають пакет ERP, сам по собі, рушієм цифрової трансформації. Інші, однак, вважають, що поточне покоління продуктів SAP являє собою важливий будівельний блок для цифровізації бізнес-процесів у всьому ІТ-ландшафті, який складається як із систем SAP, так і систем, що не належать до SAP.

 Як SAP S/4HANA трансформує ІТ та бізнес

Є кілька причин, чому проекти міграції SAP S/4HANA все ще є темою для обговорень сьогодні. З одного боку, багато компаній зупинили такі проекти під час коронавірусної пандемії. Крім того, в ІТ-секторі не вистачає кваліфікованих працівників, а це означає, що в багатьох місцях відсутні експерти SAP, терміново необхідні для переходу на поточну версію SAP.

Крім того, перехід від SAP ERP або SAP Business Suite до SAP S/4HANA може швидко стати пасткою витрат і складності для існуючих клієнтів. Клієнти SAP повинні знати, що перехід на SAP S/4HANA — це не просте оновлення чи зміна випуску нової версії ERP, а повна зміна технології. Якщо база даних SAP HANA ще не використовується, перехід до бази даних у пам’яті, сам по собі, означає зміну технологічної парадигми, що вимагає перебудовии ІТ-архітектури.

Перш за все, під час індивідуального переходу від SAP ERP до SAP S/4HANA в рамках конверсії системи (метод Brownfield), включаючи всі внутрішні розробки, накопичені в ERP протягом багатьох років, складність і витрати не повинні бути недооціненим. Оскільки ці користувацькі розробки можуть стати значним тягарем для нового пакету ERP, доцільно відмовитися від більшості «старих звичок» і використовувати стандартні функції SAP, де це можливо. Як правило, відмова від окремих розробок вимагає істотних коригувань існуючих процесів і організаційних структур.

Усе це дає зрозуміти, що запровадження або перехід на SAP S/4HANA — це не просто ІТ-трансформація, а насамперед трансформація бізнес-процесів. Щоб успішно керувати ними, розумне та ефективне управління змінами є надзвичайно важливим.

Public Cloud Edition у фокусі критики

Наступною темою обговорення став перехід до хмарних версій SAP S/4HANA. У версіях Public Cloud і Private Cloud компанія SAP пропонує два хмарні варіанти SaaS нового набору ERP, які привабливі для різних цільових груп. Малі та середні підприємства із значною мірою стандартизованими процесами добре обслуговуються публічною хмарною версією SAP S/4HANA, оскільки вона вже забезпечує попередньо налаштовані наскрізні процеси. SAP також обіцяє швидке впровадження цього видання за допомогою програми GROW with SAP. Проте критикували, що SAP намагається задовольнити вимоги до процесів усіх клієнтів за допомогою високостандартизованої публічної хмарної версії. Природно, це не працює з високоавтоматизованими та високоіндивідуалізованими системами SAP, в таких секторах економіки, як енергетичний та страховий.

Іншим предметом критики публічної хмарної версії SAP S/4HANA є те, що неможливо перенести історичні дані з SAP ERP до цієї версії. Це величезна проблема, особливо щодо використання програм штучного інтелекту, оскільки історичні дані є незамінними для навчання ШІ та розробки ефективних сценаріїв ШІ. Той факт, що SAP робить повну функціональність штучного інтелекту доступною лише в загальнодоступній хмарі, викликає ще одне роздратування. Зберігання історичних даних у хмарному сховищі даних, такому як SAP Datasphere, або в озері даних (Озеро даних – це велике сховище, здатне приймати будь-які обсяги даних у різних форматах. Сюди вони потрапляють у неструктурованому вигляді, не проходячи попередньої підготовки.) насправді не є варіантом. Один з учасників круглого стола, поскаржився на загалом обмежувальну стратегію щодо передачі даних у SAP та інших виробників програмного забезпечення. Публічна хмарна версія також не підтримує злиття та поглинання, а також, навпаки, виділення окремих даних.

На відміну від цього, приватну хмарну версію SAP S/4HANA (програма RISE with SAP) можна набагато більше адаптувати до індивідуальних вимог процесу. Однак тут також є межі індивідуалізації, особливо в сферах логістики та виробництва. Необхідні коригування можна внести або за допомогою паралельних додатків на основі BTP платформи SAP (SAP BTP), або за допомогою рішень сторонніх розробників, які «підключені» до основної системи ERP SAP.

Компонована архітектура замість моноліту ERP

З хмарними версіями SAP S/4HANA тенденція виробника програмного забезпечення з Walldorf відходить від монолітної системи ERP до менш складної, гнучкої комбінованої ІТ-архітектури на основі хмарної базової системи ERP. Серед учасників була широка згода з цього приводу. Така комбінована архітектура забезпечує гнучкість, необхідну компаніям, щоб залишатися конкурентоспроможними в сучасному динамічному та нестабільному діловому світі. Само собою зрозуміло, що ця архітектура також вимагає адаптації базової ІТ-інфраструктури, в тому числі щодо високої доступності, аварійного відновлення або автоматизованого моніторингу SAP.

На основі цього гнучкого архітектурного підходу надалі відбувається перехід до концепції процесу як послуги. Тоді компанії більше не купуватимуть ІТ-програми, а купуватимуть повністю інтегрований наскрізний процес – незалежно від базових програм. SAP, потенційно, може стати жертвою власного успіху, оскільки вона вже має відповідні інтеграційні платформи у своїй програмі з SAP Cloud Integration або SAP Integration Suite, як частину SAP BTP. Але, ймовірно, потрібен деякий час, перш ніж бачення «Процесу як послуги» стане реальністю.

Все в хмарі SAP не є варіантом

Так само під час зустрічі, було погоджено, що стратегія «все в хмарі» для SAP S/4HANA не є найкращим рішенням. Особливо для великих компаній із численними екземплярами SAP це не є варіантом через проблеми з безпекою та керуванням – наприклад, щодо зберігання даних відповідно до GDPR. (Зага́льний регла́мент про за́хист да́них (англ. General Data Protection Regulation, GDPR)нормативно-правовий акт Європейського Союзу щодо захисту персональних даних усіх осіб у межах Європейського Союзу та Європейської економічної зони.) У майбутньому компанії покладатимуться на гібридну архітектуру, яка поєднує в собі локальні та хмарні рішення. Ви також повинні попрощатися з ідеєю, що SAP S/4HANA Cloud автоматично дешевше, ніж локальне встановлення.

З хмарними контрактами, такими як «RISE with SAP», структура витрат не завжди прозора, і часто незрозуміло, які хмарні сервіси SAP включені в пакет. До цього додається занепокоєння з приводу того, що компанії стануть занадто залежним від SAP, як постачальника програмного забезпечення ERP, хмарної інфраструктури, ліцензій і підтримки – ключовим словом є прив’язаність до постачальника. Загалом, такі занепокоєння є перешкодою для всебічної хмарної міграції, оскільки не кожна компанія, ймовірно, буде з ентузіазмом передати повну відповідальність SAP і, можливо, стати односторонньо залежною.

Висновок групи експертів: SAP S/4HANA (як локально, так і в хмарі) — це сучасна ERP-система, яка відповідає сучасному рівню техніки та є важливим будівельним блоком на шляху цифрової трансформації бізнесу. Однак поточний пакет ERP SAP не є «майстром на всі руки», який вирішує всі проблеми. 

Деякі цитати від учасників круглого столу «SAP S/4HANA / Cloud-ERP»

Анке Фрієр (Anke Frier,), Lufthansa Industry Solutions: «Перехід на SAP S/4HANA — це не просто проект трансформації ІТ, а перш за все проект трансформації бізнесу, оскільки новий пакет ERP значно змінює деякі з попередніх способів роботи. Це вимагає розумного та ефективного управління змінами».

Карл-Філіп Мюллер (Carl-Philipp Müller), Nagarro ES: «Перехід на SAP S/4HANA означає зміну технології. Замість жорсткого моноліту ERP з численними індивідуальними налаштуваннями в майбутньому буде економна основна система ERP, доповнена паралельними додатками та послугами на основі SAP BTP. Оскільки це суттєво змінить бізнес-процеси, необхідно змінити дизайн існуючої ІТ-архітектури».

Патрік Дасе (Patric Dahse), Natuvion: «На мій погляд, SAP S/4HANA — це сучасна ERP-система, яка є технологічно найсучаснішою. Я вважаю проблематичним те, що публічна хмарна версія цього набору ERP не дозволяє переміщувати історичні дані, що є важливим для навчання штучного інтелекту та, отже, для ефективних сценаріїв штучного інтелекту».

Майкл Стедлер (Michael Stedler), Softwaregini: «Перехід на SAP S/4HANA неможливо переглядати та приймати рішення на автономній основі. ERP глибоко втручається в основні бізнес-процеси, а це означає, що його модернізація поширюється на весь ІТ-ландшафт. Суміжні (не SAP) системи також повинні бути перевірені. В іншому випадку існує ризик того, що навколишня спадщина обмежить потенціал і рентабельність інвестицій. Тут потрібне сильне управління архітектурою підприємства».

Крістіан Северин (Christian Severin), Sopra Steria: «Індивідуальний перехід від SAP ERP до SAP S/4HANA, включаючи всі власні розробки, є складним і дорогим. Поточний пакет ERP являє собою новий початок, пропонуючи можливість звільнитися від застарілого тягаря та отримати переваги від більш потужної ERP, яка містить лише конкурентоспроможні та критично важливі для бізнесу вдосконалення».

Карен Фрьолінг (Caren Fröhling), Stibo Systems: «Основні дані служать основою середовищ S/4HANA та забезпечують послідовність, точність і надійність у всіх процесах. Без надійного керування основними даними існує ризик того, що потенціал S/4HANA для прийняття інтелектуальних рішень, оптимізації операцій і забезпечення цифрової трансформації не буде повністю реалізований».

Сабіна Зельхайм (Sabine Söllheim), SUSE: «Завдяки хмарним версіям SAP S/4HANA SAP робить важливий крок від класичного моноліту ERP до гнучкої хмарної архітектури ERP. Однак підхід «усе в хмарі» не завжди можливий, особливо щодо безпеки та проблем управління. Це особливо актуально для компаній із дуже складними процесами».

Коментарі (0)
Додати коментар
Схожі публікації