телефонуйте

38(050) 966-66-66

Пишіть нам

[email protected]

Хмарне мислення: Ключові принципи для ІТ-спеціалістів

11.09.2024

ALLOY

DIGITAL

SAP CLOUD

77

Хмарне мислення: Ключові принципи для ІТ-спеціалістів

Річард Хауеллс (Richard Howells): https://www.forbes.com/sites/sap/2024/08/08/adopting-a-cloud-mindset-key-principles-for-it-professionals

Ми перебуваємо на етапі, коли кожна компанія потребує хмароорієнтованої бізнес-стратегії.

Тільки в хмарі ви можете використати потенціал останніх інновацій, технологій, таких як штучний інтелект, та дотримання норм сталого розвитку. Тільки в хмарі ви можете йти в ногу з темпами розвитку бізнесу та мінливими вимогами і викликами, з якими ви стикаєтесь. І тільки в хмарі ви можете прогнозувати і виявляти ризики та можливості і реагувати на них зі швидкістю бізнесу.

Примітка Alloy: Цікаве твердження, яке звучить як аксіома, але чому воно стосується кожної компанії, чи точно кожному бізнесу потрібен отой потенціал, причому останніх версій і вже на вчора? Ось наприклад, невелика компанія продає пиріжки. Маючи інформацію за 5 років продажу в розкладці кожного дня та часу продажу, вона може добре спрогнозувати продажі і навіть збільшити їх та зменшити втрати. Але для цього їй потрібні такі дані за деякий час, вважається що мінімум за 5 років, що вже проблема, а по-друге, якщо такі дані є, то чи остання версія ШІ це буде аналізувати, чи попередня – різниця, скоріш за все, не буде суттєвою для такого аналізу. 

Але щоб досягти деяких з цих переваг, вам потрібно прийняти так зване «хмарне мислення» в підході до впровадження хмарної ERP-системи або будь-якої іншої бізнес-системи. Іншими словами, зрозуміти важливість хмарного мислення в управлінні цифровою трансформацією та максимізації цінності хмарних інвестицій для ІТ- та бізнес-лідерів.

Примітка Alloy: Так як ми партнери SAP, а не взагалі якихось нонейм ERP, то і розглядати все будемо з точки зору SAP ERP, а саме продуктів RISE та GROW.

Що таке «Хмарне Мислення»

Концепція «хмарного мислення» неодноразово з’являлася в останніх подкастах Future of ERP. Ми постійно говоримо про те, що організації повинні визнати, що хмарне програмне забезпечення відрізняється від локального, а отже, мислення і методологія, що використовується для впровадження хмарного рішення, будуть відрізнятися.

«Хмарне мислення» означає зміну підходу та перспективи, яка охоплює унікальні характеристики та переваги хмарних рішень. Таке мислення має вирішальне значення для організацій, які переходять від традиційних локальних ERP-систем до хмарних альтернатив.

Характерні риси Хмарного Мислення

Ось ключові аспекти хмарного мислення:

  • Прийміть підхід «Fit-to-standard»: Організації виявляють готовність привести свої бізнес-процеси у відповідність до стандартних передових практик, які надає хмарне ERP-рішення, замість того, щоб детально налаштовувати систему. Цей підхід використовує попередньо налаштовані процеси та найкращі галузеві практики для прискорення впровадження та зменшення складності.

Примітка Alloy: Дуже прогресивна теза, і підходи RISE та GROW також беруть це за основу, надаючи на період знайомства доступ до стандартно налаштованих, “взірцевих”, розміщених в хмарі систем, крім того, пропонують велику кількість акселераторів, тобто прискорювачів впровадження, саме завдяки стандартизації. В Україні, на жаль, окрім обмежень суб’єктивних (чомусь більшість наших бізнесів вважають себе унікальними), ще й на заваді стає держава, яка каже, що, так, в нас стандарти IFRS, але з місцевим присмаком, що ставить хрест на бажанні використовувати передові практики, які виглядають як середня температура по лікарні. В передових країнах цю проблему успішно виконують локальні представництва SAP, які готують якісні локалізовані рішення. 

  • Зосередьтеся на Стандартизації, а не на Кастомізації: Перевага надається використанню стандартних функцій і конфігурацій, що надаються хмарною ERP-системою, мінімізуючи індивідуальну розробку для підтримки стабільності системи і зниження сукупної вартості володіння.

Примітка Alloy: Так, ми теж намагаємось дотримуватись такої практики, тим більше, що в хмарі Public GROW не має на зараз ніяких інструментів розробки, але як завжди є одне але. Ми розглядаємо все це під призмою використання в своїй країні, тобто в Україні, а тут маємо першу та останню проблему. Хмарне рішення на жаль виглядає, як недороблене ПЗ, яке не має необхідних звітів та налаштувань під законодавство країни, а тому на цей час використовувати його дуже складно, а, точніше, практично неможливо. І тут компанія розробник каже, що ну ви купуйте поки таке рішення, а от коли вас буде 100500, то ми все зробимо. Але нам щось підказує, що в розробці ПЗ воно так не працює. Жодного разу не бачили, щоб масове ПЗ хтось купував недоробленим з надією, що  колись потім  воно буде як цукерка. Безкоштовне – так, можливо, але за гроші, без вказання строків, коли воно запрацює як потрібно?! Ну тільки якщо на рівні держави будуть дуже активно це нав’язувати, як в свій час М.Е.Д.О.К. , типу хочеш не хочеш, а держава примусить. Все інше так не працює. Можливо, зараз я скажу щось як то кажуть дивне, але чому б компанії не надати окрему хмару GROW для партнерів з можливістю розробки, щоб партнери могли активно доробити рішення для країни? Тільки не треба про BTP, тут не про зовнішні розширення та додатки до GROW. Так, є локальна команда SAP, яка цим займається, але швидкість процесу, на жаль, навіть не орієнтує коли воно буде на рівні коробки. Чи, наприклад, ось вам коробочка, а звіти будуть в інший коробочці, за інші гроші. Цікава пропозиція, але поки на жаль загальна відповідь ні.

  • Не відставайте від темпів інновацій: Хмарне мислення наголошує на швидких циклах впровадження і розглядає ці інновації як можливість диференціювати себе від конкурентів і йти в ногу з постійно мінливими нормами ESG ( Environmental, Social and Governance). Це дозволяє компаніям швидше адаптуватися до ринкових змін і впроваджувати цифрові інновації.

Примітка Alloy: Публічна хмара – то для середніх та малих компаній, а там важлива коробка для обліку за стандартами і податковим кодексом країни і зміни цієї коробки цікавлять тільки в контексті змін законодавства, все інше не так актуально.

  • Безперервне вдосконалення: Хмарні ERP-системи зосереджені на регулярних оновленнях і вдосконаленнях. Організаціям потрібно бути готовими до частих оновлень і бути готовими постійно оцінювати та впроваджувати нові функції, коли вони стають доступними.

Примітка Alloy: Ну якщо це податкова декларація для подання в податкову, то не заперечую, а якщо це щось типу ми додали параметр у функціональності ХХ-ММ-ТТ, то я щасливий, але воно мені не потрібно, бо мій бізнес від цієї функціональності дуже далекий. Ні, воно приємно знати,що ваша система оновлена до останньої версії ХХХ, але то приємно, коли це на телефоні щось оновилось, а от в обліковій системі? Якщо це не оновлення систем безпеки, то ну оновилось і ок, все одно не розумію, де це й що це, і про що це. А читати список змін навряд чи хтось буде, тому що в мене в компанії немає айті – я ж коробку брав, щоб не мати айті.

  • Розставити пріоритети в управлінні змінами: З меншим акцентом на технічні налаштування, хмарне мислення зміщує фокус на ефективне управління змінами та адаптацію користувачів.

Примітка Alloy: Цікаве твердження. А хто це повинен робити? Айті в мене немає, є там десь робоча хмара, яка, я сподіваюсь, відповідає законодавству країни. Як то я повинен своїх співробітників адаптувати і до чого? Щось вже на цьому пункті ця хмара не подобається. Я думав, що отримаю спрощення і забуду про проблеми і зосереджусь на бізнесі, а тут треба знову брати айті, щоб воно відслідковувало зміни та адаптувало моїх співробітників. Чи все ж таки йдеться про зміни в бізнес-процесах, способах мислення і прийняття рішень? Тоді це не про айті, або не зовсім про айті, а скоріше про агентів змін. До речі, з’являється унікальна можливість стати лідерами змін в організації. Айті, ви готові? Насправді, потребує тестування практикою. Але те, що працювати все буде по-іншому – це точно. 

  • Відмовтеся від відповідальності за ІТ: Впровадження хмарних ERP-систем часто передбачає передачу значної частини ІТ-відповідальності постачальнику. Це вимагає зміни моделі управління ІТ, що передбачає меншу залежність від великих внутрішніх ІТ-команд для обслуговування та оновлення системи.

Примітка Alloy: Стоп, а як це корелюється з попереднім пунктом? Тобто, я від айті повинен відмовитись, але в частині оновлень – ну це в мене два, а, точніше, один базісник робив. А от хто повинен робити адаптацію користувачів? Я так зрозумів, постачальник хмари не себе це не бере, а мою велику команду він зменшить на 2 людини? Тобто, не сильно вона стане меншою, як я бачу з цих пунктів.

  • Модернізуйте підходи до інтеграції та розширення: При впровадженні хмарних технологій пріоритетним є використання сучасних технологій інтеграції та методів розширення, таких як API та паралельні розширення, а не традиційні кастомізації.

Примітка Alloy: Хлопці, мені не треба ваше АРІ! Я хочу коробку, яку увімкнув і користувачі працюють. А ви мені розповідаєте про якісь технології інтеграції які буде розробляти те айті яке я скоротив, або найняте айті яке мені ще треба знайти. Цікаво дівки танцюють.

  • Співпраця – це добре: Впровадження хмарної ERP з правильним мисленням передбачає тісну співпрацю між клієнтом, постачальником ERP і партнерами по впровадженню, щоб забезпечити узгодженість з операційною моделлю хмари.

Примітка Alloy: Так, згодні, але в країні тільки торговельних майданчиків загального користування більше ніж два десятки, а ще є локальні у великих клієнтів. Якщо я мала або середня компанія, то кожен контракт це ще один майданчик, але скільки ж мені чекати поки ви зробити інтерфейс з ним? А тому як завжди, дівчата де там наші єкселя?

Переваги прийняття Хмарного Мислення

Перехід до хмарного мислення для ERP-систем має кілька ключових переваг:

  • Швидше впровадження та інновації: Хмарна ERP забезпечує швидкий цикл впровадження та швидшу адаптацію до ринкових змін, стимулюючи цифрові інновації.

Примітка Alloy: Якщо не порушувати цілісність системи, а розширення робити тільки так, як це дозволяє вендор, то оновлення це суто технічна і не складна процедура, незалежно від того хмара це чи локальная система. До речі, ніхто так і не пояснив навіщо воно мені кожен місяць. Доречи раніше хмара оновлювалась кожен квартал, а локальне рішення раз на рік. Тепер локальне рішення буде оновлюватись раз на два роки, це щоб я пішов у хмару чи тому що ті інновації не такі вже і затребувані?

  • Перехід від капітальних витрат до операційних: хмарна ERP усуває авансові витрати на обладнання та програмне забезпечення, водночас зменшуючи поточні ІТ-витрати на модернізацію та обслуговування.

Примітка Alloy: Насправді, треба порахувати, що дешевше. Твердження виглядає дуже спірно, і треба визнати, що існує купа моментів, які відрізняють одну компанію від іншої. Тому прорахунки – то річ індивідуальна.

  • Зменшення витрат на ІТ: Впровадження хмарної ERP передбачає передачу значної частини ІТ-відповідальності постачальнику, зміну моделі управління ІТ та зменшення залежності від великих внутрішніх ІТ-команд.

Примітка Alloy: А це зовсім спірне ствердження, особливо в світлі попередніх пунктів, де я віддаю двох людей, а от команду адаптації користувачів продовжую утримувати, бо хто ж буде слідкувати за тими оновленнями та адаптувати співробітників. Або наймаю команду зі сторони і економлю заробітний фонд при цьому збільшуючи операційні витрати.

  • Підвищена безпека: Хмарні постачальники часто забезпечують надійні заходи безпеки, потенційно пропонуючи сильніший захист, ніж локальні рішення.

Примітка Alloy: Ну це все до першого зламу. А ламають, як каже нам практика, все. Та й  з командами постачальників хмар є питання. Бо з часом рівень команд падає і це призводить до падіння кваліфікації. А ще є хмари як хмари, де різний софт і злам того софту може призвести до зламу вашої ERP-хмари. Так що підвищена там безпека чи ні, покаже життя. Хоча от такий собі сюжет з того ж життя. Розмістили у хмарі провайдера сайт с порнографією, потім написали у відповідні органи. Вони приїхали та вимкнули на час розслідування сегмент хмари з тим сервером. А у цьому сегменті ще з десяток ERP було. От було користувачам цих ERP весело. І так пару тижнів, поки не увімкнули. А бізнес весь цей час  практично лежав. А ви кажете – хмари це  безпека.  

  • Покращена доступність: Хмарні ERP-системи забезпечують безпечний доступ до даних і функціональності з будь-якого місця, де є підключення до Інтернету, підвищуючи мобільність і співпрацю.

Примітка Alloy: Так, якщо є інтернет та електрика. Але, так, це єдиний пункт, з яким ми практично згодні. Хоча якщо у вас свій датацентр, то він теж доступний з будь-якого місця.

  • Масштабування бізнес-системи в міру зростання вашого бізнесу: Хмарні рішення пропонують легку масштабованість, що дозволяє пристосуватися до зростання бізнесу без значних капітальних витрат.

Примітка Alloy: Рахувати треба. Іноді розширення на 10 відсотків дорівнює 100 відсоткам попередніх витрат. Дуже простий приклад, оренда серверу з 32-64 Гб відносно дешева десь у районі 3-4 тисяч гривень, але якщо вам потрібно сервер під S/4HANA то ціна такого серверу в оренді вже мінімум 15 тисяч гривень за 196 гб. Вигідніше зібрати свій сервер бо різниця між 64 и 196 гб не така завелика як при оренді.

  • Аналітика в реальному часі: Інтегрована аналітика в режимі реального часу покращує процес прийняття рішень та використання ресурсів в організації.

Примітка Alloy: Ну це не до хмари, це більше до СУБД та до наявності даних, яких у мене, можливо, і немає, а тому цінність інтегрованої аналітики сумнівна. Хоча, як вона малює графіки та діаграми! Дивишся, нічого не розумієш, але як гарно! І даних то всього 40 замовлень було, а тут тільки 500 діаграм по ним згенеровано – краса, одним словом.

  • Інтеграція інтелектуальних технологій: Сучасні хмарні ERP-рішення часто включають штучний інтелект, машинне навчання та Інтернет речей для підвищення продуктивності та операційної ефективності.

Примітка Alloy: Набір тверджень, які ну дуже актуальні але.. Наприклад, інтернет речей. По простому, це різні датчики та контролери, які можуть бути розміщені де завгодно. Але якщо це мої датчики, то до чого тут хмара? То мої сервера, що видно з всяких розумних розеток та ламп, які йдуть на сервера компаній, які їх продають. А якщо це чужі контролери, то у більшості мені не надають інформацію по ним. А ще є всякі судові розборки за використання з однієї сторони відкритих даних, а з другої як тільки ти включаєш їх у аналіз, то відразу з’являються правовласники і на цьому інтеграція технологій закінчується і починаються судові витрати. Таке от складне життя.    

Прийнявши такий хмарний підхід, організації можуть краще використовувати переваги хмарних ERP-систем, такі як швидший час впровадження, менші зусилля на обслуговування, регулярне оновлення функцій та покращена масштабованість. Такий підхід дозволяє компаніям більше зосередитися на інноваціях і менше – на підтримці складних, кастомізованих систем.

Примітка Alloy: Підтримка – це менше відсотка від всіх витрат у середній та малій компанії , масштабованість потрібна менше одного відсотку компаній, які знайшли те, що зробило іх великими, а інновації в сфері ПЗ та айти теж не всім потрібні, бо бізнес полягає в іншому. І нарешті, все що залишається це швидке розгортання коробки, ну якщо вона є для вашої країни. Все інше це не потрібна лірика.

Дізнайтеся, як хмарне мислення та передові технології, такі як хмарна ERP-система зі штучним інтелектом, можуть прискорити розвиток вашого бізнесу. Завантажте інфографіку: «Підвищення ефективності операцій за допомогою хмарної ERP-системи зі штучним інтелектом» ( “Powering Operations with AI-Embedded Cloud ERP” ).

Коментарі (0)
Додати коментар
Схожі публікації